O AGROWERMIKULICIE

Suplement gleby – naturalnie spulchnia, nawadnia i odżywia glebę

 

Wermikulit to ekologicznie czysty minerał, który powstaje w skorupie ziemskiej. Po obróbce w odpowiedniej temperaturze przekształca się w łuskowaty, sypki materiał, który nazywamy agroWermikulitem ®.

 

 

 

Natura tak ukształtował agroWermikulit ®, że w czasie obróbki wysokotemperaturowej oddaje on zgromadzoną wodę i zwiększa swoją objętość 15-20 razy, przyjmując formę spęczniałych, mineralnych harmonijek.

 

Taki Wermikulit ma wspaniałe zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie naturalnym. agroWermikulit ® doskonale nadaje się zarówno do ciężkiej, zbitej, gleby, jak i do sypkiej i piaszczystej. W pierwszym przypadku wermikulit działa spulchniająco i rozrzedzająco. Powoduje znacznie korzystniejsze napowietrzenie systemu korzeniowego roślin stymulując ich szybszy przyrost i co doskonale wpływa na jakość i wielkość masy zielonej. W glebie piaszczystej wermikulit zachowując w swoich szczelinach wodę wraz z substancjami mineralnymi przyczynia się do właściwego odżywiania rośliny. Wzmacnia ukorzenienie, utrzymuje roślinę we właściwym położeniu.

 

Przechowywanie owoców, warzyw oraz cebulek kwiatowych

 

Właściwości termoizolacyjne wermikulitu powodują, że doskonale sprawdza się on w przechowywaniu płodów rolnych oraz cebulek kwiatowych. Jego przewodność cieplna wynosi zaledwie 0,039 – 0,047 W/mK. Dodatkowo wermikulit charakteryzuje się bardzo niską higroskopijnością (przy 100% wilgotności powietrza jego wilgotność wynosi zaledwie ok. 10-11%). Produkt absorbuje pochodne wymiany gazowej mogące niekorzystnie wpływać na płody rolne w trakcie przechowywania.

 

Stosowanie wermikulitu jako izolacji może wydłużyć okres przechowywania nawet o 30% i znacznie zmniejszy odpady gnilne w twoich zapasach. Wermikulit jest gwarancją świeżości oraz niezmienionych właściwości fizycznych i odżywczych Twoich zbiorów.

 

Hodowla roślin ozdobnych w doniczkach

 

agroWermikulit ® w znacznym stopniu przyczynia się do poprawy gospodarki wodno -powietrznej w pobliżu system korzeniowego roślin ozdobnych zarówno w hodowli wewnętrznej jak i balkonowej. Unikalne właściwości agroWermikulitu ® powodują, że przechowywana w jego szczelinach woda wraz ze składnikami mineralnymi dostarczana jest w dokładnie takiej ilości jaką potrzebuje roślina. agroWermikulit ® umiejscowiony na dnie doniczki doskonale nadaje się jako materiał drenażowy. Ponieważ wermikulit przechowuje wodę przez dłuższy czas stopniowo oddając ją roślinie nie wymagane jest częste podlewanie.

 

Materiał ozdobny

 

Złoto-brązowy kolor agroWermikulitu ® i jego właściwości estetyczne powodują, że doskonale nadaje się on jako materiał upiększający ogród czy działkę. Połyskująca złotym kolorem gleba sprawia wrażenie szlachetniejszej, rośliny zaś zyskują na uroku i atrakcyjności. Należy również zwrócić uwagę, że właściwości termoizolacyjne i fakt, że wermikulit jest sterylny powodują, iż roślina jest dodatkowo zabezpieczona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz chorobami czy pleśnią. agroWermikulit ® nie rozpuszcza się w wodzie, nie rozmaka i doskonale zabezpiecza przed nagłymi skokami temperatur.

 

Uprawa szklarniowa

 

Wermikulit jest znakomitym dodatkiem do upraw szklarniowych, tak tradycyjnych, jak i hydroponicznych. Jego unikalne właściwości powodują, że jest on wręcz nieodzownym produktem znajdującym się w niemal każdej podosłonowej hodowli. Doskonale sprawdzi się w wielkopowierzchniowych cieplarniach komercyjnych, jak i w przydomowej, hobbistycznej oranżerii.

 

Hydroponika
agroWermikulit ® dzięki swojej zdolności zatrzymywania i stopniowego oddawania wody wraz z niezbędnymi dla rozwoju rośliny minerałami z powodzeniem stosowany jest w uprawach hydroponicznych. Roślina rozwija swój system korzeniowy w ekologicznym podłożu z wermikulitu, a tradycyjna gleba staje się zbędna. Hydroponika daje znakomite efekty i poza rynkowa produkcją roślin jadalnych i kwiatów, przebojem wbija się do naszych domów i biur.

 

Kompostowanie

 

Dzięki swoim unikalnym właściwościom wermikulit jest środkiem doskonale spisującym się w przydomowych, ogrodowych bądź działkowych kompostownikach. Właściwości absorpcyjne wermikulitu pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć nieprzyjemny zapach powstający w trakcie procesów gnicia, zmniejszają również ilość szkodliwych dla ludzi i zwierząt gazów wydobywających się z masy kompostowej. Po okresie zimowania kompost wraz z wermikulitem stanowi dokonały nawóz z powodzeniem stosowany w glebach działkowych, jak również nadający się do uprawy roślin doniczkowych.

Prawa autorskie © agrowermikulit.pl 2014

Facebook